top of page
Szukaj

Peeling chemiczny - jak działa i dlaczego warto go wypróbować?

Jedną z popularnych metod stosowanych w kosmetologii i medycynie estetycznej jest peeling chemiczny. Polega na aplikacji kwasów, które złuszczają martwe komórki naskórka, prowadząc do odnowy skóry i poprawy jej wyglądu. Zabiegi te są wykonywane przez profesjonalistów w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. W tym artykule przedstawimy, jak działa peeling chemiczny oraz dlaczego warto go wypróbować.


Mechanizm działania peelingu chemicznego


Peeling chemiczny działa poprzez aplikację kwasów na skórę, co powoduje złuszczanie martwych komórek naskórka i stymuluje regenerację. Skóra staje się gładsza, jaśniejsza i bardziej elastyczna. Różnorodność dostępnych kwasów pozwala na dostosowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta.


Rodzaje kwasów stosowanych w peelingach chemicznych


Różne kwasy używane w peelingach chemicznych różnią się intensywnością działania i efektami. Każdy z nich ma specyficzne właściwości, które pozwalają na dostosowanie zabiegu do konkretnych potrzeb skóry pacjenta.


Kwas glikolowy

Jeden z najczęściej stosowanych kwasów w peelingach chemicznych, kwas glikolowy, pochodzi z trzciny cukrowej. Dzięki małej cząsteczce penetruje głęboko w skórę, redukując zmarszczki, blizny potrądzikowe i poprawiając teksturę skóry. Stymuluje produkcję kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Ponadto skutecznie rozjaśnia przebarwienia i poprawia ogólny koloryt skóry. Zabiegi z jego użyciem są szczególnie polecane dla osób z dojrzałą skórą.


Kwas migdałowy

Pochodzący z ekstraktu gorzkich migdałów, kwas migdałowy jest delikatniejszy niż inne kwasy, co czyni go odpowiednim dla skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Stosowany jest do leczenia trądziku, rozjaśniania przebarwień i poprawy ogólnej tekstury skóry. Dzięki swojej łagodności może być stosowany w lecie i przez osoby z wrażliwą skórą. Kwas migdałowy działa również antybakteryjnie, co czyni go idealnym wyborem dla osób z problemami skórnymi.


Kwas salicylowy

Ten beta-hydroksykwas (BHA) jest szczególnie skuteczny w leczeniu skóry tłustej i trądzikowej. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, co pomaga w redukcji zaskórników i stanów zapalnych. Ponadto przenika głęboko w pory, oczyszczając je i zapobiegając powstawaniu nowych niedoskonałości. Kwas salicylowy jest również skuteczny w złuszczaniu martwych komórek skóry, co przyczynia się do jej odnowy i poprawy wyglądu.


Kwas mlekowy

Pozyskiwany z mleka, kwas mlekowy jest alfa-hydroksykwasem (AHA) o właściwościach nawilżających i złuszczających. Jest idealny dla skóry suchej i odwodnionej. Pomaga w rozjaśnianiu przebarwień i poprawie ogólnej jasności skóry. Jest również skuteczny w stymulowaniu produkcji kolagenu i elastyny, co poprawia jędrność skóry. Kwas mlekowy jest łagodny i może być stosowany nawet przez osoby z delikatną skórą, co czyni go wszechstronnym narzędziem w pielęgnacji.


Kwas pirogronowy

Kwas pirogronowy jest kwasem alfa-keto, który działa silnie złuszczająco i przeciwbakteryjnie. Jest stosowany w leczeniu trądziku, blizn potrądzikowych oraz fotostarzenia. Jego głębokie działanie złuszczające pomaga w redukcji niedoskonałości skóry i poprawie jej struktury. Kwas pirogronowy jest często wybierany w leczeniu intensywnych problemów skórnych, gdzie wymagana jest bardziej agresywna interwencja.


Kwas azelainowy

Znany z silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, kwas azelainowy jest kwasem stosowanym w leczeniu trądziku różowatego, rumienia oraz stanów zapalnych. Kwas azelainowy jest również dobrze tolerowany przez skórę wrażliwą, co czyni go odpowiednim dla szerokiego spektrum pacjentów. Pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry i redukcji zaczerwienień, co sprawia, że skóra wygląda bardziej jednolicie i zdrowo.


TCA

Trójchlorooctowy kwas jest silnym środkiem stosowanym głównie w medycynie estetycznej. Działa głęboko penetrując skórę, co pozwala na intensywne złuszczanie i regenerację. Jest stosowany w leczeniu głębokich zmarszczek, blizn oraz przebarwień. Ze względu na swoją siłę, zabiegi z TCA wymagają odpowiedniego nadzoru specjalisty. Jest również skuteczny w poprawie struktury skóry, nadając jej młodszy i zdrowszy wygląd.


Retinol

Występujący jako forma witaminy A jest silnym środkiem przeciwstarzeniowym. Pomaga w redukcji zmarszczek, poprawie tekstury skóry oraz rozjaśnianiu przebarwień. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do bardziej jędrnej i elastycznej skóry. Retinol jest również skuteczny w leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych. Jego działanie jest wielokierunkowe, co czyni go niezwykle skutecznym w różnych aspektach pielęgnacji skóry.


Kwas ferulowy

Jako silny antyoksydant, kwas ferulowy chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wspomaga działanie innych kwasów i witamin, zwiększając ich skuteczność. Jest stosowany w zabiegach przeciwstarzeniowych oraz w leczeniu fotostarzenia, pomagając w poprawie elastyczności i jędrności skóry. Kwas ferulowy pomaga również w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, co sprawia, że skóra jest bardziej odporna na fotostarzenie.


Zastosowanie i wskazania do peelingu chemicznego


Ta metoda znajduje szerokie zastosowanie w różnych problemach skórnych. Wskazania do jej wykonania obejmują:


 • Fotostarzenie - skóra z widocznymi oznakami starzenia się, takimi jak zmarszczki i przebarwienia posłoneczne, może znacznie skorzystać z peelingu chemicznego. Zabieg ten pomaga w redukcji tych oznak, nadając skórze młodszy i bardziej jednolity wygląd.

 • Zmarszczki - peeling chemiczny spłyca istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Działa poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do wygładzenia skóry.

 • Przebarwienia posłoneczne i pozapalne - zabiegi chemiczne skutecznie rozjaśniają ciemne plamy na skórze, wyrównując jej koloryt i poprawiając wygląd. Dzięki regularnym zabiegom, przebarwienia stają się mniej widoczne.

 • Suchość skóry - peeling chemiczny pomaga w nawilżeniu i rewitalizacji suchej skóry. Substancje aktywne zawarte w peelingach wspomagają zatrzymywanie wilgoci w skórze, co sprawia, że staje się ona bardziej nawodniona i elastyczna.

 • Blizny potrądzikowe - peeling chemiczny jest skuteczną metodą redukcji blizn potrądzikowych. Pomaga wygładzić powierzchnię skóry i zmniejszyć widoczność blizn, co prowadzi do bardziej jednolitego wyglądu.

 • Utrata jędrności skóry - zabiegi z wykorzystaniem kwasów pomagają w przywróceniu jędrności skóry. Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny poprawia elastyczność skóry, nadając jej młodszy wygląd.

 • Trądzik - peeling chemiczny jest skuteczny w leczeniu różnych rodzajów trądziku, w tym grudkowo-krostkowego, zaskórnikowego i różowatego. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co pomaga w redukcji wyprysków i poprawie stanu skóry.

 • Skóra naczyniowa - zabieg pomaga w redukcji zaczerwienień i poprawia ogólny wygląd skóry naczyniowej, zmniejszając widoczność naczynek i rumienia.

 • Łojotok i rozszerzone pory - peeling chemiczny pomaga w regulacji produkcji sebum, zmniejszając widoczność porów i poprawiając strukturę skóry. Dzięki temu skóra staje się mniej tłusta i bardziej jednolita.


Zalety peelingu chemicznego


Zabieg ten oferuje liczne korzyści:


 • Szybkie efekty - już po kilku zabiegach skóra staje się wyraźnie gładsza i bardziej promienna. Widoczne rezultaty pojawiają się szybko, co czyni peeling chemiczny atrakcyjnym zabiegiem dla osób oczekujących szybkich efektów.

 • Indywidualne dostosowanie - możliwość dobrania odpowiedniego rodzaju kwasu do specyficznych potrzeb skóry pacjenta. Różnorodność dostępnych kwasów pozwala na precyzyjne dopasowanie zabiegu do indywidualnych problemów skórnych.

 • Poprawa ogólnej kondycji skóry - zwiększenie elastyczności, redukcja zmarszczek, blizn i przebarwień. Peeling chemiczny nie tylko poprawia wygląd skóry, ale także jej zdrowie i strukturę.

 • Bezpieczeństwo - zabiegi przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów są bezpieczne i skuteczne. Profesjonalne wykonanie peelingu minimalizuje ryzyko powikłań i zapewnia optymalne efekty.

 • Regeneracja skóry - stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do odnowy i wzmocnienia struktury skóry. Peeling chemiczny wspiera naturalne procesy regeneracyjne skóry, co przyczynia się do jej młodszego i zdrowszego wyglądu.


Przeciwwskazania do peelingu chemicznego


Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem kwasów, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Do przeciwwskazań bezwzględnych należą:


 • Ostre infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.

 • Ciąża i karmienie piersią.

 • Nadwrażliwość na substancję peelingującą.

 • Choroby wpływające na proces gojenia, takie jak bliznowiec, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne.

 • Terapia radio- i chemioterapią.

 • Przyjmowanie leków fotouczulających oraz antydepresyjnych.

 • Stosowanie doustnej izotretynoiny oraz okres 6 miesięcy po zakończeniu terapii.


Do przeciwwskazań względnych należą:


 • Stosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych, antykoncepcyjnych, kardiologicznych oraz moczopędnych.

 • Przyjmowanie ziół, takich jak dziurawiec oraz mieszanki przeczyszczające.

 • Przewlekła terapia sterydowa doustna lub miejscowa.

 • Przebyte odmrożenia lub odmroziny.

 • Przewlekłe zapalenie zatok, mogące oznaczać nosicielstwo gronkowca złocistego.

 • Atrofia lub zanik gruczołów łojowych.

 • Łuszczyca oraz przerwanie ciągłości naskórka.

 • Przebyte zabiegi chirurgiczne, lasery frakcyjne CO2 oraz fotoodmładzanie w określonym czasie przed zabiegiem.

 • Konieczność częstej ekspozycji na słońce ze względu na pracę lub porę roku.

 • Atopowe zapalenie skóry.


Jak przygotować skórę do zabiegu peelingu chemicznego?


Aby uzyskać najlepsze rezultaty i zminimalizować ryzyko powikłań, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu peelingu chemicznego. Oto kilka kroków, które warto podjąć przed przystąpieniem do zabiegu:


Unikaj ekspozycji na słońce

Na kilka tygodni przed zabiegiem należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 30 lub wyższym). Opalona skóra jest bardziej podatna na podrażnienia i może zwiększyć ryzyko powikłań.


Stosuj delikatne produkty do pielęgnacji skóry

Przez tydzień przed zabiegiem unikaj stosowania agresywnych kosmetyków, takich jak peelingi mechaniczne, produkty zawierające retinoidy lub silne kwasy. Skóra powinna być w stanie spoczynku, aby minimalizować ryzyko podrażnień.


Wprowadź produkty z kwasami AHA lub retinoidami

W niektórych przypadkach, na kilka tygodni przed zabiegiem, specjaliści mogą zalecić stosowanie kremów zawierających kwasy AHA lub retinoidy. Pomaga to w przygotowaniu skóry i może zwiększyć efektywność peelingu chemicznego.


Skonsultuj się ze specjalistą

Przed zabiegiem warto skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą od medycyny estetycznej. Specjalista oceni stan skóry, dobierze odpowiedni rodzaj kwasu i ustali plan zabiegów. Warto omówić wszelkie przyjmowane leki oraz historię zdrowotną, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu.


Nawilżaj skórę

Przez kilka dni przed zabiegiem należy szczególnie dbać o nawilżenie skóry. Stosowanie odpowiednich kremów nawilżających pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji i przygotować ją do peelingu.


Unikaj depilacji i innych zabiegów kosmetycznych

Na tydzień przed peelingiem chemicznym należy unikać depilacji woskiem, laserem lub innymi metodami, a także innych inwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Skóra powinna być w stanie spoczynku, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i uszkodzeń.


Profesjonalne peelingi chemiczne od Skin Expert


Nasza oferta obejmuje szeroki wybór profesjonalnych peelingów chemicznych dostosowanych do różnych problemów skórnych. W Skin Expert znajdziesz produkty wysokiej jakości, do stosowania przez profesjonalistów w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. Odwiedź sklep internetowy Skin Expert i odkryj szeroką gamę peelingów chemicznych dostosowanych do potrzeb Twoich klientów.


FAQ


Jak często można wykonywać peeling chemiczny?

Częstotliwość zabiegów zależy od rodzaju użytego kwasu i indywidualnych potrzeb skóry. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie peelingu co 2-6 tygodni.


Czy peeling chemiczny jest bolesny?

Peeling chemiczny może powodować uczucie pieczenia lub mrowienia, ale ból jest zazwyczaj minimalny. Intensywność odczuwanych dolegliwości zależy od rodzaju i stężenia kwasu.


Jakie są zalecenia po zabiegu peelingu chemicznego?

Po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce, stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikać agresywnych kosmetyków. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry.


Czy peeling chemiczny jest bezpieczny dla każdego typu skóry?

Peeling chemiczny może być dostosowany do różnych typów skóry, ale zawsze warto skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem zabiegów, aby upewnić się, że wybrany kwas jest odpowiedni dla danego typu skóry i problemu skórnego.

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page